Arkadaşınızı nasıl alırsınız; lider mi, beta mı?

2015-03-17 23:52:00
Arkadaşınızı nasıl alırsınız; lider mi, beta mı? |  görsel 1

Yazı: Sibel Çelen Ağırgöl- Hep17.com

Lider arkadaşlar iyi hoş da, asıl beta arkadaşlar gereklidir hayatta!

Bir büyüğüm bana hep şu öğüdü verirdi; “Hayatında olan arkadaşların hep senden üstün olsun; seni hep yukarı taşısın.” Yani bu ne demek? Senden daha zengin olsun, senden daha kültürlü olsun, hatta senden daha büyük ve hal böyle olunca daha bilgili olsun. Yani daha, daha, daha... Çok yorucu bir durum bu daha’lar. Elbette ben arkadaşlarımı böyle seçmedim, seçemedim! Grubun en popüler kızlarıyla arkadaş oldum, çok yoruldum. Grubun en yakışıklısıyla çıktım yine çok yoruldum. Sonra geriye dönüp baktım, ben aslında beta arkadaşlarımla daha çok öğrenmiş, beta sevgililerimle “daha” mutlu olmuşum. Onlarla daha gülmüş, daha eğlenmiş daha içten ağlamış, daha kolay öğrenmiş ve öğretmişim. Ne mi beta arkadaş? Onları sahnenin önünde aramayın, asla göremezsiniz. Beta arkadaşlar, hep sahnenin arkasında büyük işler peşindedirler.

Eğer o sahne her şeyiyle dört dörtlük şıkır şıkır ışıldıyorsa; ses mükemmelse, oyuncular heyecanla rollerini yapıyorlarsa, seyirciler büyü bir coşkuyla alkışlıyorlarsa, bilin ki, sahnenin arkasında o vardır;) Onlar görünmeyen, gizli kahramanlardır.

Beta arkadaş olmak hiç kolay değildir; lider olmaktan bile zordur.

Bir kere daha derin yaşarlar dünyayı, içe dönüktürler; ilgi odağı olma gibi dertleri olmadıkları için sessiz dururlar, ama konuştukları seni hemen sarıp sarmalayıverir. Çünkü söylediklerinde hem duydu vardır, hem mantık. Bu yüzden ona aşık olmak da kolaydır, arkadaş olmak da...

Grubun popüler tipleri gibi hep konuşmak, asla beta arkadaşlara göre değildir. Onlar iyi dinleyicidir. Tıpkı bir anne şefkati gibi üzgün olduğunda da, sevinçli olduğunda da seni can kulağı ile dinlemesini bilir. Ayrıca görüş ayrılıkları olduğunda seni dışlamaz, eliyle itmez; aksine, yine dinler hatta aynı görüşü paylaştığını düşündüğün lider arkadaşlarından daha da fazla dinler. Çünkü anlatacaklarından bir şey öğrenmek, başka bir bakış açısı keşfetmek onun için bir oyun gibidir. Onu bilgili yapan da budur!

Diğer insanların fark edemedikleri detayları ilk beta arkadaşların görür. Gözlem yetenekleri inanılmazdır. Bu yüzden hayatı kolay kolay ıskalamazlar; kilitlendikleri hedeflerine daha çabuk ulaşırlar, ulaştırırlar;)

İlişkileri sığ değildir, her şeyde olduğu gibi arkadaşlıklarını da derin yaşarlar. Seni arkadaş bildiklerinde bunu laf olsun diye söylemezler; beta arkadaşları, bilirsin ki her zaman kapısını çalabileceğin, telefonunu çaldırabileceğin gerçek birer dostturlar.

Bunca mükemmelliğe rağmen, övülmekten hiç, ama hiç hoşlanmazlar. Hayatımızın en önemli, en değerli dostları olmalarına karşın kendileri hakkında konuşulmasından nefret ederler. Onların hayatlarında sözcükler değil, yaşanmışlıklardır anlam kazanan.

En büyük problemleri çözme konusunda beta arkadaşına her zaman güvenebilirsin. O, ayakkabılarıyla birlikte kapının önünde bıraktığı egosuyla sana her konuda destek verir, seni yüceltir, seni diğerlerinin karşısında bir pırlanta gibi ışıldatır.

Üstelik pek çok ilginçlik de onlardan çıkar! Mükemmel gözlem yeteneği, okumaya ayırdığı bolca zaman sayesinde biriktirdiği o kadar çok hikayesi vardır ki! Hiç dikkatini çekmeyen ya da sana tuhaf gelen bir olay, aktivite ya da kişi, onun anlatımıyla sana bir mücevher gibi görünmeye başlayabilir. Sana yeni kapılar, bambaşka ufuklar açar.

Ve biliyor musun? En güzeli de, beta arkadaşın sana her zaman cesaret verir. En “tamam buraya kadarmış” deyip vazgeçtiğin bir anda, işte sadece, ama sadece o anda sahneye çıkar, sana iki tokat atar, seni kendine getirir ve edeceği birkaç lafla sana güç, yola devam etme enerjisi verir.

Söyler misiniz; siz hangisini alırdınız? Lider mi, beta mı? 

44
0
0
Yorum Yaz