Canan Danyıldız İle Çok Özel

2011-08-29 20:33:00
Canan Danyıldız İle Çok Özel |  görsel 1
Canan;sempatik,neşeli ve arı gibi çalışkan bir editör! İşte onla yaptığım özel röportaj,buyrun: *Dergiciliğe nasıl başladın?

Tesadüf aslında tamamen! Aslında ben Yeditepe Üniversitesi Türk dili ve edebiyatı mezunuyum… Henüz üniversitedeyken tesadüfen tanıştığım Hey Girl güzellik editörü Bahar Alataş’a dışarıdan asistanlık yapmaya başladım. Çeviri, moda editörü asistanlığı, güzellik çekimlerine yardım derken okuldan mezun oldum, ama yüksek lisansa başlayarak yine Yeditepe Üniversitesi’nde hem öğretim görevlisi hem de öğrenci olarak kaldım. Ama itiraf edeyim kalıbıma sığamadığım o zamanlardan belliydi, bütün bu akademik kariyer sırasında da katalog çekimlerine katıldım, eh bu arada da büyüdüm ve artık kendi başıma da birçok çekim yaptım. Sonra dergiler ve yaptığım işlerin boyutu ve niteliği değişti, şimdi birçok dergide farklı  şeylere imza atıyorum.

*Hey Girl sana ne kattı?

Hey Girl, bütün genç kızların hayatının bir ucunda mutlaka kesiştiği bir alan… Küçükken okuduğum bir dergide bir şeyler yapmak çok keyifliydi, en güzeli de yapıp uğraştığım onca şey herkese ulaşıyordu ve tepkilerini çok kısa sürede alıyordum. Bence dergici olmak, onca zorluğuna, zahmetine rağmen işte birçok insana bir şey katabildiği için bence hala tercih sebebi.

*Bu kadar çok dergide yaratıcı işler yapıyorsun. Bunun kısaca sırları neler?

Bence kesinlikle çok iyi bir üniversitenin harika bir bölümünde okumak ve üzerine yüksek lisansta okuma şansı bulmak… Ben İzmirliyim, bir de sanırım İzmirliler hayata çok farklı bakıyor, her anından bir şey öğrenmeye, hep kendine bir şeyler katmak istiyor. Ben hem çok okurum, hem çok gezerim, hem çok dinlerim ve de sık sık arkadaşlarımla tartışacak güncel konular keşfederim. Bunların hepsi beni güncel yapıyor, bu da işinizde farklı, hızlı, tavrı ve fikri olan bir üslup yaratmanıza yardım ediyor. Farkındalık ve farklı olmak şart bence…

*Seninle,Maison Française,ELLE,Men's Health'ta çalışmak sana neler kattı?

Benim çalışma anlayışım her kategoride çok iyi dergilerle çalışmak… Bunun için üstüne para bile öderim! Çünkü bu kadar köklü ve büyük dergilerde müthiş birikimler ve çok özel insanlar vardır… Bu ikisini hiçbir yerde bulamazsınız. Bu açıdan dergileri ayırmıyorum, hepsi benim için önemli. Daha hızlı, daha disiplinli, daha yaratıcı ve farklı bakmayı öğrettiklerini söyleyebilirim. Her biri kendi kategorisinde bence çok iyi dergiler ve ben onlarla çalışmaya bayılıyorum!

*Özel zevk olarak takip ettiğin dergiler?

Türkiye’de çıkan her dergiye mutlaka bakmaya, o ay ne yaptıklarını takip etmeye çalışırım. Zaten toplantıdan önce bunları yapmak zorundasınız ki o sırada yeni bir konu önerebilesiniz! Özellikle takipte bir yayın yok, hemen hepsi çalıştığım dergilere yabancı versiyonları da dahil geliyor.

*Dergicilik yapmak isteyen gençlere önerilerin?

Çook azimli olmalarını ve girmek istedikleri dergi konusunda çok ısrarcı olmalarını tavsiye ederim. Dergicilik biraz zahmet işidir, sabretmeli ve gerçekten bu işe kendinizi adamalısınız, yoksa başarılı olmanız imkansız. Küçük paralar kazanır ama çok geniş çevreler edersiniz, fakat bu seviyeye gelmek zor. 

  

1738
0
0
Yorum Yaz