GOTİK AŞKI MODAYLA BİRLEŞİRSE!

2014-03-22 08:54:00
GOTİK AŞKI MODAYLA BİRLEŞİRSE! |  görsel 1
GOTİK AŞKI MODAYLA BİRLEŞİRSE! |  görsel 2
GOTİK AŞKI MODAYLA BİRLEŞİRSE! |  görsel 3

Yazı: Giray ALTIN

Moda tasarımcılarının bambaşka ilham kaynakları vardır; modeller,Carla Bruni,kendileri,tasarladıkları markaları kuran kişilerin stilleri gibi... Fakat bir tasarımcı var ki, kendisi transeksüellerden, katolizmden, melankoliden ve gotik olan her şeyden ilhamını aldığını söylemekten çekinmeyecek kadar cesur ve eksantrik biri.  Bu kişi de, Riccardo Tisci'den başkası değil!

John Galliano, Alexander McQueen ve Julian McDonald'ın kreatif direktör koltuğuna oturmasından ötürü fazlaca tarz değişikliğine giden Givenchy’de  2005 yılında İtalyan moda ustası Riccardo Tisci'yi kreatif direktör olarak açıkladıklarında, kendisinin acaba bu kadar başarılı olacağını tahmin etmişler miydi?

İlk başta çok yankı uyandırmamıştı Riccardo'nun dümeni devralması; kendisi de bunun farkında olacak ki tüm dehasını birden değil, yavaş yavaş, gizli gizli ortaya çıkardı. Katolizm ve gotik bir tarzı birleştirerek oluşturduğu koleksiyonlar beğenilse de, çok insanın dikkatini çekmemişti elbette ki bir kişi hariç: Madonna.  Riccardo'nun koleksiyonlarına ve dehasına hayran kalan Madonna, 2008 yılındaki turnesinde giyeceği kıyafetlerin hepsini Riccardo'ya emanet etti ve bu bir ilkti Madonna ilk kez turne için Jean Paul Gaultier ya da Dolce&Gabbana ile çalışmamıştı. Tabii ki turne çok başarılı oldu ve Riccardo'nun kıyafetleri de en az turne kadar medyayı meşgul etti. Böylece Riccardo, bir basamak daha yükseldi.2010 yılı ve sonrası ise Riccardo'nun altın çağı oldu ve yaptığı koleksiyonlar ile modaseverlerin kalbinden vurmayı başardı; fakat koleksiyonlar bir yana defile sonrası konuşulan şeylerden biri ise kullandığı transeksüel modeller idi. Çok tartışmaya yol açsa da, Riccardo asla bu isteğinden vazgeçmedi ve kararlılığını gösterdi.

Riccardo'nun en büyük özelliği o melankolik ve gotik ruhunu koleksiyonlara çok iyi yedirmesi, yaptığı en renkli koleksiyonda bile bu hüznü ve gotikliği sezebilmeniz. Koleksiyonlarını heyecanla beklememizin bir diğer sebebi ise her sezon bize bir 'it' aksesuar ya da 'it' bir görünüm yaratığı için. 2012 Kış için yaptığı botları ya da 2012 yaz için yaptığı pullu peplum elbiseler hala konuşuluyor, giyiliyor zira.

Farklı bir estetik anlayışı var Riccardo'nun ve bu anlayışı her modasevere sevdirebilmesi ise çok çok zor bir iş; fakat bunu kolaylıkla yapabildi kendisi. Givenchy markasının kreatif direktör koltuğuna fazlaca efsane isim oturdu; fakat biz sadece Riccardo Tisci Givenchy'sini hatırlayacağız.

0
0
0
Yorum Yaz